Yerliyse Değerli

Yaşadığımız topraklar 12.000 yıllık bir tarihe tanıklık ediyor. Bu da Anadolu’yu yüzlerce farklı medeniyetle beslenmesi bir kültür merkezi haline getiriyor. Bu merkezde sayısız insan yaşadı. Anadolu’nun dört bir köşesinde, o bölgeye ait sayısız meslekle uğraştı.Kimisi kaybolmaya yüz tutmuş, kimisi de günümüze ulaşmış, hatta kendini yenileyerek geleceğe taşımayı başarmış yüzlerce farklı zanaat, el sanatı ile ugraşmış insan yaşamaya devam ediyor.

Bizce; asıl zenginlik, tam olarak bu kültür. Bu toprakları verimli yapan, tarihi kadar insanların kendisi. Üretilen ürün kadar, üreten, her sabah azimle ve saygıyla dükkanını açan esnaf. Bir şeye yerli diyebilmek için sadece bir ülkenin sınırları içerisinde üretilmesi yetmez. Yerli olması için üretilen her şeyin bir hikayesi olması gerekir. İçinde kadim bir kültür barındırması gerekir.

Nesillerdir bu kültüre sahip çıkan insanlara ses olursak,tasıdıkları kültürü paylaşırsak ve farkındalık yaratırsak bu bizi birbirimize bağlar, güçlendirir ve geleceğe taşır.Aslında yerli olan sadece ürün değil, o ürünü üretenlerin kendisi. Değerli olan bu kültürün ve mesleklerin hikayesi. Bizim zenginliğimiz bu. Çünkü yerliyse değerli.

Belgesel Serisi

Bölüm 1 - Tire Fragmanı

Serinin devamı çok yakında..